Yazarın Kitapları

Yayınevi: Fihrist

Tür: Roman

Sayfa: 160

Bursa merkezini ardınızda bırakıp görece küçük bir tepeyi aştığınızda karşılar sizi Gemlik, bir hayalden de güzel manzarasıyla. Şaşar kalırsınız, eğer Orhan Veli’nin müjdesinden haberdar değilseniz.

Gemlik’e Doğru Denizi Göreceksin, ismini aldığı “Sakın Şaşırma” şiirine tezat oluşturacak kurgusu ve içerisindeki memleket olgusu ile okuyucuyu bir deniz kıyısında ürpertici bir yolculuğa çağırıyor. Bu yolculuk, ölümsüzleşen bir aşkı müjdelerken omuz omuza vermiş bir dostluğu ise intikama sürüklüyor.

Yolu Gemlik’ten geçenlerin haz duyacağı, henüz geçmemişlerin ise geçmesini arzulayacağı roman, hikâyeleriyle birbirini tamamlayan üç ana karakterin çarpıcı gerçeklerini gözler önüne seriyor.

Kadir Turan bu eseriyle mekânın ruhunu kurgusuna özenle işliyor ve sokakların keskinliğini gerçekçi bir eda ile okuyucuya sunuyor.

Bu sürükleyici romanı, okuyucularımıza sunmanın mutluluğu ile.

***Arka kapak yazısından alınmıştır.***

Yayınevi: Mahzar

Tür: Roman

Sayfa: 260

 Fırtınalı bir hayatın ortasında yorgun düşmüş, ketum bir adam ve göz alabildiğine bir yeşilliğin arasında yalnız, boynu bükük kalmış bir papatyanın ortak kaderi, tek taraflı sırdaşlığı… 

Nebi yıllar sonra ayak bastığı kasabasında, ona yoldaşlık eden bir papatyaya neler anlatacak? Yüreğinden taşan kurum, dilindeki mührü kırabilecek mi? 

Yazar; soluksuz bir ritimle inşa ettiği üslubu, bir saat nizamında akan bölümler ve peşi sıra gelen anı şeritleriyle kullandığı iki farklı bakış açısının ışığında zenginleşen sinematografik dil ile okura geniş perspektifli bir okuma deneyimi sunuyor. 

“Uzun zamandır ayak basmamıştım buralara, uzun zamandır ciğerlerime dolmamıştı bu dağların ferah havası, uzun zamandır yürümemiştim bu yarı taşlık kumsalda… Neden döndüm, özledim mi? Bilmiyorum! Özlem değil de bir arayış, olsa olsa bir koşullanma; bir katilin cinayet mahalline geri dönmesi gibi; biraz merak, biraz tutku, biraz korku… Belki de kabullenmişliklerimin verdiği acıyı hafifletecek bir uyuşturucudur arayışım…”

***Arka kapak yazısından alınmıştır.***

Yayınevi: Mahzar

Tür: Şiir

Sayfa: 86

Masmavi bir denizdir çocukluğum

ve o denizin tuzundan sebep

bu denli kızarıklığı gözlerimin.

Gece, en kadim dostum

fakat karanlık bencil işidir

bu yüzden ortak ettim yıldızları geceme

ve ilk kalem tuttuğunda düşlerim

ilk resmini yıldızlarla çizdim annemin

belki de bu yüzden, avare bir rüzgârda

dağılıveren bulutlara küslüğüm.

 

Daha çok romancı kimliğiyle tanıdığımız Kadir Turan, bu kez okurlarının karşısına üç başlık altında derlediği özgün, içten ve başkaldıran şiirleriyle çıkıyor.

***Arka kapak yazısından alınmıştır.***

Editörlüğünü Üstlendiği Kitaplar

Scroll to Top